Tıklama haberciliği yapanlardan kurtuluyoruz! (Facebook’tan tıklama karşıtı algoritma değişikliği.)

facebook-tıklama-avcılarına-savaş-açtı

Facebook haber akışında, yanıltıcı haber başlıklarını cezalandıracak yeni bir algoritma değişikliğini sonunda duyurdu. 4 Ağustos’ta “Akışta tık avcılığını daha da azaltmak” başlıklı paylaşımıyla resmi blogunda paylaşan Facebook, tıklama avcısı haberleri önümüzdeki haftalardan itibaren haber akışında daha az gösterecek. Bu habere çok sevindiğimi saklayamam :=)
Facebook, yeni güncellemesiye haber başlıklarını analiz ediyor. On binlerce tıklama avcısı haber üzerinde çalıştığını söyleyen Facebook, bu haberlere ait başlıklarda sıklıkla kullanılan deyimleri/kalıpları tespit eden bir sistem geliştirdiğini belirtiyor. Sistem başlıkları, haberin içeriğini anlamayı zorlaştıracak şekilde bilgi saklanıp saklamadığına ya da verileni abartıp abartmadığına göre kategorize ediyor.

Facebook’un yeni algoritması doğrudan “Başına gelmedik kalmayan ünlü oyuncu kim?” gibi tık tuzağı başlıkları hedefliyor. Sistem bu paylaşımların hangi Sayfa ya da alan adından geldiğini tespit ediyor ve bu paylaşımları sık sık yapan Sayfa ve siteleri haber akışı sıralamasında aşağı alıyor. Böylece tıklama tuzağına güvenen yayıncıların Facebook’taki dağıtımı gittikçe zorlaşacak.

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked